مقالات تجهیزات پزشکی و مواد شیمیایی

متانول

متانول:

متیل الکل، الکل متیلیک، کاربینول یا الکل چوب یا متانول که ساده‌ترین نوع الکل‌هاست با فرمول شیمیایی CH۳OH شناخته می‌شود.متانول از فعالیت بی‌هوازی گونه‌های زیادی از باکتری‌ها تولید می‌شود و در نتیجه مقدار اندکی از بخار این ماده وارد جو می‌شود و پس از چندین روز به‌وسیله اکسیژن و با کمک نور خورشید اکسید شده به آب و دی‌اکسید کربن تبدیل می‌گردد.

این ماده به عنوان ساده ترین الکل، مایعی بی رنگ، فرار، سمی و قابلیت اشتعال بالایی دارد. متانول که سبک ، فرار ، بی رنگ و قابل اشتعال است که دارای بوی الکلی متمایز شبیه بوی اتانول ولی تند و تیز تر است.

2C2H5OH+7O۲→4CO۲+6H2O :سوختن اتانول

متانول تولید شده از چوب و سایر ترکیبات آلی را متانول آلی یا بیو الکل می‌نامند که یک منبع تجدید شدنی برای سوخت است و می‌تواند جایگزین مشتقات نفت خام شود.

با این همه، از بیو الکل ۱۰۰ درصد نمی‌توان در ماشین‌های دیزلی بدون ایجاد تغییر در موتور ماشین استفاده کرد.

کاربرد ها:

متانول يكي از سه محصول بسيار مهم صنايع شيميايي در دنيا بوده و مواد بسياري از آن مشتق مي‌شوند.این الکل به صورت محدود به عنوان سوخت در موتورهایی با سیستم احتراق داخلی استفاده می‌شود.
به‌عنوان ضدیخ، حلال و سوخت بکار برده می‌شود.

از متانول برای تقلیب اتانول نیز استفاده می‌شود، این عمل به منظور غیرقابل شرب نمودن اتانولی که برای مصارف صنعتی تولید می‌شود انجام می‌پذیرد (در کشورهای اسلامی به جهت مسائل شرعی و در کشورهای دیگر به جهت معافیت از مالیات فروش مواد مست‌کننده) بدین منظور از مواد دیگری چون پریدین و تربانتین نیز استفاده می‌شود.. متانول به عنوان حلال، ضدیخ و در تهیه سایر ترکیبات شیمیایی استفاده می‌شود.
انواع چسب‌های صنعتی
تولید انواع پلاستیک، تخته سه لایی، رنگ و مواد منفجره
متیل متاکریلات برای تولید انواع لامینیت‌ها و انواع ورنی و…
در تولید انواع ظروف و تجهیزات آشپزخانه، دوربین‌های عکاسی
فرمالدئیدها جهت مصارف خانگی و تولید انواع رزین‌ها
اسید استیک و استفاده از آن به‌عنوان محصول نهایی و یا استفاده برای تهیه انواع استات سلولز برای انواع الیاف و پارچه ها
به عنوان ماده اولیه در بسیاری از صنایع شیمیایی مانند صنایع اسید استیک فرمالدئید استفاده می شود.

صنعت داروسازی. کاربردها در پیل های سوختی که به تجزیه متانول برای تولید انرژی بستگی دارد. یک حلال خوب برای برخی از مواد آلی است.

از آن برای پوشش سطوح خارجی هواپیما برای از بین بردن یخ استفاده می شود ، زیرا ذوب متانول در یخ (آب) و نقطه انجماد محلول (ذوب یخ) کاهش می یابد.

سوخت خلوص بالا برای برخی از ماشین آلات ، اتومبیل ها ، در خانه ها استفاده میشود.

خطرات:

این ماده اثرات مخربی بر روی بینائی داشته و از راه پوست جذب می‌شود. فوق‌العاده قابل احتراق بوده اما در دمای محیط آتش نمی‌گیرد.

بین متانول و فلزاتی از قبیل پتاسیم، منیزیم، اکسیدکننده‌هایی مثل پرکلرات باریم، برومین کلرین و سدیم در صورت وجود حرارت خاصیت انفجاری ایجاد می‌کند متانول با کلروفرم، دی اتیل روی، کلریدسیانوریک و نیتریک اسید به شدت واکنش می‌دهد. و همینطور متانول به مراتب سمی تر از اتانول است.

در صورت تجزیه حرارتی متانول به دی اکسیدکربن (CO2,CO) و فرمالدئید تولید می‌شود.هنگام استفاده از این ماده باید از ماسک و دستکش استفاده کرد چون از طریق تنفس و پوست وآشامیدن نیز می‌تواند جذب شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.