مقالات تجهیزات پزشکی و مواد شیمیایی

سولفات منیزیم

سولفات منیزیم

سولفات منیزیم:
سولفات منیزیم ، بلوری بی رنگ با طعم تلخ و شور است.
(به انگلیسی: Magnesium sulfate) موسوم به نمک حمام و نمک اِپسوم Epsom salt با فرمول شیمیایی MgSO۴
سولفات منیزیم ترکیب شیمیایی از اکسیژن، گوگرد و منیزیم می‌باشد. یکی از مهم‌ترین کاربردهای این ماده در پزشکی و کشاورزی و همچنین داروسازی می‌باشد.
ین ماده در آب محلول است ولی در اتانول حل نمی شود.خواص و ویژگی های این ماده سبب به وجود آمدن کاربرده های گسترده ای برای آن گردیده است که شاید بتوان مهمترین آنها را استفاده از این ماده در پزشکی و داروسازی و همچنین کشاورزی برای تهیه کود شیمیایی دانست.این ماده شیمیایی در بسیاری از رسوبات نمکی و آب های معدنی در طبیعت به صورت هیدرات‌ها یا نمک های مضاعف یافت می شود.
مصرف در پزشکی:
سولفات منیزیم کاربردهای گسترده ای دارد به عنوان مثال ورزشکاران از آن برای تسکین درد عضلات استفاده می کنند ، در حالی که باغبان آنرا جهت بهبود محصولات زراعی استفاده می کنند
سولفات منیزیم تزریقی جهت پیشگیری از تشنج در پره اکلامپسی، زایمان زودرس و به ندرت در درمان آریتمی‌های قلبی مصرف می‌شود. به صورت تزریقی و خوراکی نیز در درمان هیپومنیزیمی استفاده شده‌است. به عنوان گشادکننده برونش نیز مطرح است. محلول خوراکی آن مسهل اسموتیک رایجی است.
ازآنجایی‌که این دارو حاوی سولفات و منیزیم است، در صورت حساسیت به هرکدام از این ترکیبات یا سایر مواد موجود در این دارو، آن را مصرف نکنید. در صورت مصرف بیش‌ازحد، بلافاصله از فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید.
این ماده به عنوان داروی ضد تشنج ، داروی قلبی عروقی ، مسدود کننده کانال کلسیم ، ماده بی حس کننده ، ماده توکولیتیک ، داروی ضد آریتمی و ضد درد در پزشکی کاربرد دارد.اين دارو به علت رقابت با يون كلسيم اثر داروهاي غير دپلاريزان شل‌كننده عضلات را افزايش مي‌دهد.
عوارض:
ازبین رفتن رفلکسهای تاندونی عمقی – دپرسیون تنفسی – تهوع واستفراغ – گرگرفتگی – احساس تشنگی – هیپوتانسیون – خواب آلودگی – گیجی – ضعف عضلانی – برادی کاردی – کوما. وقتی سطوح پلاسمایی به بالاتر از حد درمانی برسد ابتدا رفلکسهای پاتلار از بین می‌روند. این امر نشان دهنده مسمومیت قریب‌الوقوع با منیزیم است.
درمان دپرسیون تنفسی ۱gr گلوکونات کلسیم داخل رگی همراه با قطع سولفات منیزیم است بایددانست که اثر گلوکونات کلسیم کوتاه مدت است وممکنست به دوزهای مکرر نیاز پیدا کنیم و انتوباسیون تراکئال وتهویه مکانیکی در دپرسیون شدید انجام می‌شود. دپرسیون تنفسی نوزاد نیز ممکن است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.